Lviv Binaları, Sokakları ve Caddeleri

Kasım 18, 2018
Lviv Sokakları

Lviv Binaları, Sokakları ve Caddeleri

Lviv’in sokaklarını, tarihi binalarını anlatmaya söz yetmez. O yüzden aşağıya bir kaç fotoğraf bırakayım, siz yorumlayın. Elbette İtalya gibi bir çok tarihi şehri olan ülkeleri gezmiş olanlara Lviv çok da aykırı ve çok özel gelmeyecektir. Ama o kişiler için bile hayranlık uyandıracak kadar güzel atmosfere sahip Lviv‘in bir çok köşesi.

Lviv - St. Clement Kilisesi

2017 kışında ilk kez gittiğim, tam hayallerimdeki bu şirin, ucuz, tarihi ve romantik şehre sıcak havalarda geleceğime ahd etmiştim. 1 Ağustos-5 Eylül 2018 tarihleri arasında hem Lviv’de hem de Ukrayna’nın diğer çok tatlı şehirlerinde bulunduğuma göre size Lviv’in en ince detayına kadar anlatmanın vakti geldi.

Buraya ilk yerleşimler M.S. 5. yüzyılın ortalarına kadar gidiyor. Şehrin kuruluşu ise 1256 yılına rastlıyor. Şehri kuran Prens Danylo Haltsky (veya Daniel Galytskiy) Lev (veya Leo) olan oğlunun ismini şehre vermiş. O gün bu gündür şehir Lvov, Lwow, Loewenburg, Lemberg, Leopolis gibi isimlerle biliniyor. Ruslar Lvov derken Ukraynalılar ise Lviv diye telaffuz ediyor. Dikkat ettiğim kadarıyla şehrin dışında King Cross AVM’nin bir diğer adı Leopolis iken şehrin merkezindeki tarihi bir meyhanenin adı da Lemberg. Ayrıca şehrin mahallerinden birinin adı Haltsky iken Rynok meydanına yakın meydanın tam ortasına King Danylo heykeli yerleştirilmiş.

Lviv Sokakları

Lviv Üniversite'ne çıkan sokaklardan biri
Tepedeki Kale (High Castle) dönüşü karşıma çıkan sokak
I.Franka caddesinden bir kesit
Rynok meydanı civarındaki sokaklardan biri
Postane binası yakını - Sholom-Aleikhema sokağı

Lviv Binaları

1998 yılında Unesco tarafından Lviv’in merkezi olduğu gibi koruma altına alınmış. Yeni binaların nerdeyse hiç olmaması hem biraz bundan hem de gördüğüm kadarıyla Ukraynalıların aç gözlü olmamalarından dolayı. Şehrin merkezinin dışında elbette modern ve çirkin binalar var ama ağaçlarla, parklarla, temiz yollarla ve geniş caddelerle çevrili olması biraz örtüyor bu çirkinliği. Bizdeki gibi biçimsiz, çirkin ve plansız şehirleşme Lviv’in dışında bile pek geçerli değil gibi. Aynı şeyleri istisnalar hariç Kiev ve Mariupol için de söyleyebilirim.

Ukrayna Lviv Gezi Rehberi - Lviv Opera Binası

Lviv gezim Kıbrıs’ı saymazsak hayatımdaki ilk yurtdışı maceram. İnanılması güç belki ama hayatımdaki en çok istediğim şeylerden biriydi yurtdışına çıkmak. Dondurucu soğukların olduğu 2017 Kasım ayında bu hayalimi gerçekleştirdim ve 10 günlük Lviv maceramdan ayrıntıları tek tek çektiğim tüm fotoğrafları da ekleyerek yazıyorum. Lviv’e ile ilgili çok detaylı bilgiler burada.

Üstteki ilk Lviv yazımda yazdığım gibi Ukrayna’da (ve belki diğer doğu bloku ülkelerinde) sokak ve caddeden direk apartmana kapısına değil de bizdeki arka bahçenin benzeri olan avluya giriş yapılıyor. Kimi apartmanlarda sadece bu avlulardan dairelere giriş yapılırken kimi apartmanlarda ise ayrıca bir apartman kapısı da olabiliyor. Bu avlular çok hoş oluyor yalnız. Aynı köy evlerinin bahçeleri gibi ama kilitli ve çitler olmadığı için turist olmanızın da verdiği cesaretle buralara göz attığınızda harabeler arasında hazine arar gibi hissediyorsunuz bir an kendinizi.

Soborna Caddesi üzerindeki King Danylo heykeli yanındaki çok eski apartmanlar
Botanik Bahçesine giden yol üzeri
Dormition Kilisesi ve civarı

Lviv Caddeleri

Lviv için hayranlığım çok fazla. Boşuna da değil bu hayranlık. Fotoğraflara baktığınızda size de tam tersi aksetmiyordur zaten. Çektiğim 1000’e yakın fotoğraflar içinden hem sokaklar hem binalar hem de caddeler için diğer 10larcasını daha eklemek isterdim buraya. Ama sayfa yüklenme hızı çok yavaşlayacağı için bu kadarla yetindim bu yazıda. Lviv dışında tüm Ukrayna yazılarım için aşağıya göz atabilirsiniz.

Opera Binası civarı

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir